<< wstecz
 

Motocyklem do Lasów Janowskich 04.09.2011r.

W tym sezonie nie mieliśmy za dużo okazji by pojeździć na motocyklu – wolny czas rozmijał się z dobrą pogodą i tak w kółko. Tak więc motocykl, po naszej majowej podróży do Rzymu, stał samotnie w garażu i pokrywał się coraz grubszą warstwą kurzu. Z tym kurzem to oczywiście żart, bo Krzysiek nigdy by nie dopuścił do takiego stanu rzeczy :-)


Tak więc wczoraj był wielki dzień – wyciągnęliśmy motocykl i udaliśmy się do Lasów Janowskich. Pogoda wyśmienita, tylko, że znowu nie udało nam się wyruszyć tak jak planowaliśmy.


Trasa: Lublin godzina ok.11.00 - Kraśnik - Janów Lubelski – Kąty (z drogi nr 19 skręcamy w lewo) – Majdan Jarociński – Jarocin (na końcu Jarocina skręcamy w lewo) – Wasile – Mostki – Deputaty – Pęk (teraz długo jedziemy lasem i zatrzymujemy się na śniadanie) – Bukowa (na początku miejscowości skręcamy ostro w prawo i jedziemy przez las. Przed wysychającym bajorkiem skręcamy w lewo na Rezerwat Obary) – Rezerwat Obary – lasem w kierunku Biłgoraju – Lublin godzina ok.18.00.

Długość trasy: 250 km


Jedziemy, rozkoszujemy się pięknem przyrody i oczywiście jazdą na jednośladzie. W środku lasu, wśród fioletowych połaci wrzosu zatrzymujemy się na śniadanie. Chłoniemy czyste, leśne powietrze – pachnie grzybami, mchem i wrzosem…dziwne, ale jest tu zdecydowanie mniej drapieżnych komarów niż na naszym osiedlu.


Jedziemy dalej, ale w pewnym momencie rzeczywistość nie zgadza nam się z mapą. Zatrzymujemy się i myślimy co jest nie tak. Po chwili podjeżdża do nas dwóch rowerzystów, chwilę później okazuje się – miejscowych (charakterystyczny jeden ząb na przedzie mówi o człowieku dużo). O miejscowości do której chcemy dotrzeć, i która jak „byk” widnieje na mapie, w życiu nie słyszeli, a z tego co mówią tereny Lasów Janowskich nie mają dla nich żadnych tajemnic. Zamiast szukać Małkowa, który podobno nie istnieje proponują odwiedzić Rezerwat „Obary”. Chcą nawet prowadzić. Dziękujemy, ale postanawiamy jechać pierwsi, a ewentualnie spotkać się na miejscu.


Rezerwat "Obary" położony jest w odległości 5 km od Dąbrowicy w kierunku zachodnim. Rezerwat leży na terenie leśnictwa Sól w Nadleśnictwie Biłgoraj. Pan Rowerzysta Miejscowy dociera dość szybko. Obiecał pokazać coś niesamowitego, a więc w napięciu czekamy na rozwój wydarzeń. Idziemy razem z nim drewnianą kładką, w pewnym momencie Miejscowy Rowerzysta każe zdejmować buty i wskakiwać do bagna. Posłusznie wykonujemy rozkazy i ….. nieziemskie doznania, kiedy goła stopa dotyka ruchomego bagna, porośniętego gęsto torfowcem błotnym, żurawiną , rosiczką i wełnianką pochwowatą. Niezapomniane doświadczenie. Idziemy około 400 metrów w głąb bagien. Miejscowy Rowerzysta przez cały czas bajdurzy, trochę to meczące, ale i tak jesteśmy mu wdzięczni, bo pewnie sami nie trafilibyśmy tutaj , ponieważ nie ma żadnej tablicy informacyjnej, a po drugie sami nie odważylibyśmy się wejść na nieznany bagienny teren.


Rozstajemy się z Miejscowym Rowerzystą, który „przy niedzieli ma jeszcze kupę roboty” i zostajemy sami. Wdrapujemy się na wieżę widokową, skąd rozpościera się widok na bagna.
Cały czas jesteśmy pod wrażeniem bagiennego spaceru, a wiadomo chodzenie po bagnach wciąga :-), tak więc pewnie kiedyś to jeszcze powtórzymy. W rezerwacie „zmarnowaliśmy” więcej czasu niż początkowo planowaliśmy, dlatego rezygnujemy z przejazdu przez Susiec i ruszamy bezpośrednio w kierunku Lublina.


Znalezione w sieci (www.pila.lasy.gov.pl.)
Powierzchnia torfowiska Obary wynosi 82,25 ha, w tym powierzchnia leśna 25,95 ha.
Torfowiska w rezerwacie „Obary” stanowią szczególną wartość przyrodniczą. Torfowisko wysokie tam występujące należy do rzadko spotykanego w Polsce typu subkontynentalnego nie wykazującego typowej, kopulastej, kępkowo-dolinowej budowy.


Przeważająca część torfowiska jest płaska, a charakterystyczne kępki są dość niskie i rzadko porozrzucane. Miąższość torfu (słabo rozłożonego, o budowie włóknistej i barwie brunatnej) jest różna – od 20 - 50 cm na obrzeżach do 2 metrów w części środkowej. Odczyn pH jest niski i wyraźnie kwaśny.

Głównym przedmiotem ochrony w rezerwacie są bagna – fragmenty torfowisk wysokich i przejściowych, ale także drzewostany wchodzące w skład rezerwatu mając znaczenie szczególne. Tworzą one nie tylko osłonę i rodzaj otuliny bagien, są także czynnikiem kształtującym stabilność zespołów roślinnych torfowisk. Można tu napotkać tak rzadkie już rośliny jak gnidosz królewski, bobrek trójlistkowy, grzybienie białe, siedmiopalecznik błotny, czermień błotna oraz drapieżne rosiczki.


Świat zwierząt reprezentowany jest tam przez rzadkie gatunki jak: cietrzew, głuszec, jarząbek, żuraw, wilk. Wśród mchów wygrzewają się nierzadko zaskrońce i jadowite żmije. W licznych oczkach wodnych żyją traszki, kumaki nizinne i inne gatunki żab. Jeszcze w 1913 roku zanotowano występowanie na „Obarach” salamandry plamistej. W końcu XIX w żył tu jeszcze drop.







Dodano: 2011-09-15
 

- strona główna -