<< wstecz
 

Korona Polski Dziewczynek - Ślęża 718 m npm

Góra Ślęża dawniej także nazywana Sobótką, jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży - 718 m n.p.m. i drugim szczytem Kingi i Klary w kolejce do korony Polski.


Szczyt owiany tajemnicą i legendą w dawnych wiekach był miejscem pogańskiego kultu religijnego miejscowych plemion, które uznawały Ślężę za siedzibę bogów, a pozostałością tamtych czasów jest wiele rzeźb kultowych i równie tajemniczych wałów usypanych wokół szczytów Ślęży, Raduni i Wieżycy. Góra Ślęża jeszcze w XI w. słynęła z pogańskich praktyk religijnych. Jednym z nich było starosłowiańskie święto Kupały, którego centralnym punktem było palenie ogniska zwanego Sobótką.

Obecnie Ślęża jest miejscem masowo odwiedzanym przez turystów, miejscem weekendowych wycieczek Wrocławian. Stanowi doskonały punkt widokowy na Sudety- Góry Sowie i Nizinę Śląską z jeziorem Mietkowskim, a przy dobrej pogodzie widać stąd również Wrocław.


Sam szczyt zagospodarowany jest porządnie, można pójść na mszę św. do kościoła Nawiedzenia NMP 91852r, przespać się w schronisku im. Romana Zmorskiego zbudowanego w 1908 roku (obecnie Dom Turysty), zjeść lody, napić się piwa i zagryźć szaszłykiem z rożna jeśli ktoś lubi, ba rozpalić nawet samemu ognisko lub grila i mieć swoją kiełbasę, popatrzeć z wieży widokowej na otaczający Ślężę świat.

Poza tym na szczycie stoi krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 roku, dwunastometrowa żelbetonowa wieża wzniesiona krótko przed II wojną światową dla celów kartografii. Dziś stojąca na krańcu szczytowym Skał Zbójnickich służy jako punkt widokowy.











Dodano: 2018-08-14
 

- strona główna -